PZA4UA

Oleksandr Neboha

Dlaczego zacząłeś się wspinać?
Moja rodzina uwielbia aktywny tryb życia, lubimy jeździć w góry. W szkole podstawowej uprawiałem różne sporty między innymi piłkę nożną, pływanie i lekkoatletykę, jednak bez większego entuzjazmu. Pewnego dnia moi przyjaciele z klasy zaproponowali, żebym poszedł z nimi na trening wspinaczkowy. Obserwowałem jak łatwo i z gracją przychodzi im wspinanie po kolejnych chwytach. Też chciałem spróbować, udało się zrobić drogę i wtedy zakochałem się we wspinaczce.

Od kiedy się wspinasz?
Zacząłem trenować 3 lata temu w wieku 11 lat.

Dlaczego się wspinasz?
Widzę we wspinaniu sens życia. To integralna część mnie, realizuję się przez wspinaczkę.

Co kochasz we wspinaniu?
To, że pozwala pracować nad sobą i stać się najlepszą wersją siebie. Zdobycie topu wymaga długiego i ciężkiego treningu, a każda droga jest na swój sposób wyjątkowa.

Jaki jest twój największy sukces wspinaczkowy?
Za największy sukces uważam progres jaki osiągnąłem od moich pierwszych zawodów, czyli Mistrzostw Ukrainy w Kijowie. Wtedy zdobyłem 28 miejsce, a 6 miesięcy później dzięki konsekwencji i determinacji dostałem się do finału. W 2021 byłem blisko podium, wywalczyłem czwarte miejsce.

Jaki są twoje wspinaczkowe cele?
Moim najważniejszym celem jest dołączenie do ukraińskiej drużyny we wspinaczce na trudność i boulderingu do końca 2023 roku. Drugim celem jest wspinanie na poziomie 7b+ do końca 2022 roku.

Jakie jest twoje największe marzenie?
Moim największym marzeniem jest udział w igrzyskach olimpijskich oraz zostanie jednym z najlepszych wspinaczy na świecie.

Partnerzy akcji
sponsor